Split Soğutma Grupları Merkezi Soğutma Grupları Monoblok Soğutma Grupları Soğutma Grubu Soğutma Grupları İklimlendirme

Evaporatör bir soğutma sisteminde  sıvı refrijeranın buharlaştığı ve bu sırada bulunduğu ortamdan ısıyı aldığı cihazdır. Diğer bir ifadeyle, evaporatör bir soğutucudur.

Evaporatör çalışma prensibini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. Kondenserden direkt olarak veya refrijeran deposundan geçerek ve direkt ekspansiyonlu sistemde (kuru tip) ekspansiyon valfi, kılcal boru veya benzer bir basınç düşürücü elemanda adyabatik olarak genişletildikten sonra evaporatöre sıvı-buhar karışımı şeklinde giren refrijeranın büyük bir kısmı sıvı hâldedir.

Evaporatörde ısı olarak buharlaşan refrijerana, emiş tarafına geçmeden önce bir miktar daha ısı verilmesi ve 3-8°C arasında kızgınlık verilerek kızgın buhar durumuna gelmesinin bir çok faydaları vardır. Bunların en başında, kompresöre büyük zarar verebilen sıvı refrijeranın kompresöre gelmesi gösterilebilir.
 
Çetinerso Endüstriyel Soğutma Sistemleri
Split Soğutma check here Grupları Merkezi Soğutma Grupları Monoblok Soğutma Grupları Soğutma Grubu Soğutma Grupları İklimlendirme

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Split Soğutma Grupları Merkezi Soğutma Grupları Monoblok Soğutma Grupları Soğutma Grubu Soğutma Grupları İklimlendirme”

Leave a Reply

Gravatar